E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sizce sağlık sigortası en iyi nerede tanıtılabilir ?

Açık hava reklamları (29)
Gazeteler (8)
İnternet (60)
Televizyon (150)
Dergiler (18)


Bel Fıtığı (Lomber Diskopati)
  08.04.2011


Bel ağrısı gelişmişi toplumlarda iş gücü kaybının ve sakatlığın en önemli nedenlerinden biridir. Tüm isnsanların %80´i hayatlarının bir döneminde bel ağrısıyla karşılaşırlar. Bel ağrısı bütün yaş gruplarında %20-30 arasında bir sıklıkla görülmekte ve ağrıya en çok 40-50 yaş grubunda raslanmaktadır. 


BEL AĞRILARININ NEDENİ NEDİR

 

Bel ağrısı gelişmişi toplumlarda iş gücü kaybının ve sakatlığın en önemli nedenlerinden biridir. Tüm isnsanların %80'i hayatlarının bir döneminde bel ağrısıyla karşılaşırlar. Bel ağrısı bütün yaş gruplarında %20-30 arasında bir sıklıkla görülmekte ve ağrıya en çok 40-50 yaş grubunda raslanmaktadır.

 
Bel ağrısının nedeni genellikle ağır kaldırmak olmakla birlikte, gebelik, doğum, ağır ev işleri, yanlış yatak seçimi, geçmişteki düşmeler, çarpmalar, kazalar, yanlış oturma hatta bazen yalnızca öksürmek, hapşırmak, ıkınmak bile ağrıya sebep olabilmektedir
 
Bel ağrısını önleme ve koruma bir bilgilendirme ve eğitim işidir. Kişilerin bellerini tanımaları, belin hangi hareketle nasıl zorlanacağını bilmeleri, bel ağrısına yol açan etkenleri, egzersizlerin ağrıya nasıl etkili olduklararını, günlük yaşamda ağrıdan nasıl korunabileceklerini öğrenmeleri , uzun vadede ise bel ağrısona rağmen günlük yaşamlarına nasıl devam edeceklerini ve ağrı ile nasıl baş edeceklerini anlamaları gerekmektedir.

 

BEL FITIĞI NEDİR

 

Bacak ağrısıyla oluşan bel ağrılarının en sık raslanılan nedeni bel fıtığıdır. Insan omurgası gövdenin dik durmasını sağlar ''omurga kolonu'' omurlar, diskler ve bağlardan oluşur. Her iki omurun yanlarındaki, deliklerden  kalın elekltrik kabloları gibi sinir kökleri çıkar. Bu sinirler, vücudun çeşitli bölgelerine giderek buraların duyusunu ve hareketini sağlar.

 
Diskler sert ve sabit lif demetleri ile çevrilir. Disklerin ortasında ise yumuşak ve lastik kıvamında bir çekirdek kısım vardır. Diskler, frenleyici birer yastık gibi çalışır.

 

Omurga, otomobillerin amortisörlerine benzetilebilir. Yaşlanma ile yumuşaklığını yitiren disk görevini zamanla kaybader. Bunun sonucunda diski çevreleyen sert lif demeti yırtılabilir. Ortasındaki peltemsi fakat artık sertleşmiş çekirdek dışarı kaçabilir ve sinir köklerinden birisine bası yapar. Buna bel fıtığı (disk hernisi) denir. Sinire olan bası bacağa vuran şiddetli ağrılara (siyatalji) ve bel ağrısına neden olur. 

 

Bel fıtığı en sık 35-50 yaş arasında ve her iki cinste eşit olarak görülür.

 

BELİRTİLERİ NELERDİR, TEŞHİS NASIL KONULUR

 

Bel fıtığının belirtileri;

·         tek veya her iki bacağa vuran ağrılar

·         ayakta uyuşmalar

·         hareket kısıtlılıkları

·         yürüme ve oturmada güçlük

·         ileri safhalarda iktidarsızlık ve idrar kaçırma

·         çabuk yorulma

·         dengesizlik ve yürüyememe olarak özetlenebilir.

 
Bel fıtığı teşhisi konusunda günümüzde ki en modern tanı yöntemi manyetik rezonanstır( MR). MR ile bel fıtığı teşhisi rahatlıkla konuşmakta derecesi belirlenebilmektedir.

 

BEL FITIĞI İLERLERSE NE YAPILMALI?
 

1-FİZİK TEDAVİ

Hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedavi mutlaka bir uzmanın denetiminde olmalıdır. Fizik tedavi sırasında il bir kaç gün ağrılarda artma olabilir ancak hasta fizik  tedaviye 15-20 seans devam etmelidir.
 

2-CERRAHİ TEDAVİ

Yırtılan yastıkçığın, sinirlere ve omuriliğe olan basısını ortadan kaldırmayı amaçlar. 3.-4.-5. evrelerindeki hastalara cerrahi uygulanmalıdır. Bugün için bililnene cerrahi tetkikler:

-klasik diskektomi

-mikrodiskektomi

-endoskopik diskektopidir.

Bize göre artık klasik distektomi tarihe karışmıştır. Mikrodistektomi ve endoskopik diskektopi tercih edilmesi gereken yöntemlerdir. Hastaların kısa sürede işlerine dönmesi, ameliyat sonrası rahat bir nekahat dönemi geçirmesi gibi hastaların en büyük beklentilerini karşılayan bu yöntemler, fıtığın tekrarlama oranını en aza indirmektedir.

 

Özel Eyüp Haliç Hospital

Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Op.Dr. Murat Hasan UÇANKALE

  
  

Kaynak :
Hit : 8763


Rakamlarla HDI Sigorta
Europ Assistance daha iyi hizmet için bilgi şart diyor
Sigortacılar Azerbaycan da buluşuyor
Asistans Şirketleri Derneği nde görev dağılımı yapıldı
4 ayda trafik destekli önemli büyüme
UFO ların kaçırma riskine karşı sigorta yaptırdı
9 aylık üretim 22.1 milyar lira
Karlılığın önündeki engel: Sigorta suistimalleri
Sigorta almada en önemli etken marka güvenirliği
Türkiye sigortada 88 ülke arasında 63 üncü
Sektör ekonominin güvencesi
Dünyanın yatırım merkezi Türkiye de sigortacılığın da cazibesi artacak
Çalışan kalitesi yükseldikçe sigorta sektörü büyüyecek
Telefonla Sigorta Dolandarıcılığına dikkat edin
2015 Sigma Raporu: Sağlık üretiminde her yıl yüzde 10 artış bekleniyor
Politik riskler tüm dünyada artıyor
Sektöre taze kan: Yıllık Gelir Sigortası
Sigorta Şirketlerinin Ödemek Zorunda Kaldığı En Ağır Maliyetler
2015 sonunda insurance web uzantısı kullanıma açılacak
Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Teknik kar 1.6 milyar lira
Yılın son ayları sigortacıların hasat ayları mı, kahır ayları mı?
Sigorta şirketleri maliyet ve regülasyonlara öncelik veriyor
Türk toplumunun hayali bahçeli-havuzlu villa
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.saglik-sigortasi.com portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.saglik-sigortasi.com portal managers has no responsibility and bind.

Sigorta - Genel Sağlık Sigortası - Sosyal Sigorta Sorgulama - Sağlık Sigortası Sorgulama - Sağlık Sigortası Primleri
Medasist International © Copyright 2005