E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sizce sağlık sigortası en iyi nerede tanıtılabilir ?

Açık hava reklamları (29)
Gazeteler (8)
İnternet (60)
Televizyon (150)
Dergiler (18)


Orta Doğu daki fırsat kapısı: Suudi Arabistan
  11.11.2015


Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) içindeki, Kuveyt’ten sonra en hızlı büyüyen ikinci sigorta sektörüne sahip olan Suudi Arabistan düşük penetrasyon seviyesi ve büyüyen ekonomisiyle yadsınamayacak bir potansiyele sahip. 


2014 yılında 8.1 milyar dolar prim üretimiyle Kuveyt’ten sonra GCC ülkeleri arasında ikinci olan Suudi Arabistan, 8 yıllık %20.3 seviyesindeki Yıllık Bileşik Büyüme Oranı (CAGR) ile de bölgenin en hızlı büyüyen sigorta sektörlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Sağlık ve oto sigortaları tarafından yukarı itilen sigorta prim üretimi 2014 yılında %20’den fazla artış gösterdi. Ancak, Moody’s raporuna göre Suudi Arabistan’ın sigorta penetrasyon seviyesi %1.1 ile gelişmiş ülkelerdeki seviyenin çok daha gerisinde.

SAĞLIK SİGORTASI DA ZORUNLU OLDU
“Güçlü büyüme rakamlarına karşın Suudi Arabistan, GCC ülkeleri arasında kişi başı prim üretimi en düşük ülke olmasının yanı sıra en düşük sigorta penetrasyonuna da sahip” diyen Moody’s analisti Mohammed Ali Londe, bu durumun Suudi Arabistan sigorta pazarının daha fark edilmemiş büyük potansiyelini yansıttığını söylüyor.
Suudi Arabistan’ın sigorta pazarındaki hızlı büyümesinin arkasında pek çok faktör yatıyor. Bu faktörlerin başında hükümetin sağlık ve trafik sigortasını zorunlu yapması geliyor. Sigorta farkındalığının artması ve sigorta ürünlerinin öneminin halka başarılı bir şekilde anlatılmasının yanı sıra ülkenin gayrisafi milli hasılasının 2006 yılından bu yana 2 katına çıkmasının da gösterdiği pozitif ekonomik koşullar sigorta sektörünün büyümesinde büyük rol oynuyor. Bu ögelerin yanında, 2013 yılında düzenleyici kurum tarafından dayatılan ihtiyatlı aktüeryal rezerv modeli de fiyatları dengede tutuyor.
Sağlık sigortaları Suudi sigorta pazarınının büyük bir bölümünü oluştururken, kredi derecelendirme kurumu Moody’s uzmanlarına göre hayat ve hayat dışı sigorta branşları da önümüzdeki dönemde pazarda yerini bulmaya başlayacak. Suudi Arabistan nüfusunun hızla artan refah seviyesi ve sigorta bilincinin büyük bir ivmeyle yükselmesinin ülkenin sigorta sektöründeki değişimi körükleyen en önemli faktörlerden olacağı ifade ediliyor.

ŞİRKETLER GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR
Ülkenin sigorta pazarı 37 lisanslı sigorta ve reasürans şirketi, 76 broker ve 76 sigorta acentesi ile sıkı bir rekabet ortamına sahip. Suudi Arabistan raporunu hazırlayan Moody’s uzmanları, rezervlerin aktüeryal olarak gözden geçirilmesi nedeniyle uygulanan yeni ve kontrollü fiyatlandırma ortamının yarattığı operasyon zorluklarının ve kârlılığı artırma isteğinin şirket sayısını azaltabileceğini söylüyor.
Bileşik rasyoları %90 seviyesinde seyreden büyük Suudi sigorta şirketleri kârlılık açısından istikrarlı ve güçlü bir tablo çiziyor. Yüksek rekabet nedeniyle düşük underwriting performansı sergileyen sektör geneli ise farklı bir tablo çiziyor. Buna rağmen, 37 şirketin toplam olarak 0.4 milyar dolar zarar ettiği 2013 yılından sonra 2015 yılında 0.2 milyar dolar kâra geçildi. Moody’s uzmanları, son yıllarda oto ve sağlık sigortalarında fiyatlandırmanın sıkılaşması ile bu yıl ve önümüzdeki yıl da kârlılık trendinin devam edeceğini düşünüyor.
Suudi Arabistan sigorta sektörü 2014 yılında sermaye yapısını güçlendirdi. Raporlara göre, 2014 yılında ülkedeki 8 sigorta şirketi sermaye yapısını yeniden gözden geçirdi ve bu sayede sektördeki özkaynaklar %14 seviyesinde artarak 2.7 milyar dolar seviyesine ulaştı.
Moody’s tarafından Aa3 kredi notu alan Suudi sigorta şirketlerinin güçlü ve yükselmekte olan ekonomik ortamdan faydalanarak ileri dönemde de kârlılıklarını artırmaları ve sermaye yapılarını daha da sağlamlaştırmaları bekleniyor.
Rekor büyüme rakamları kaydeden ve regülasyon alanında doğru adımlar atan Suudi Arabistan, önümüzdeki dönemde sigorta çevrelerinde daha fazla adından söz ettirecek gibi gözüküyor.

SAYILARLA SUUDİ ARABİSTAN
Nüfus: 30.7 milyon
GSYİH: 750 milyar dolar
Kişi Başı GSYİH: 26 bin dolar
Kişi Başı Prim Üretimi : 277 dolar
Dünya Sigorta Pazarındaki Payı: %0.17
Prim Üretimi: 8.1 milyar dolar
Hayat: 200 milyon dolar
Hayat Dışı: 7.9 milyar dolar
Sigortacılığın GSYİH’deki payı: %1.1
Hayat: %0.1
Hayat Dışı: %1
  
  

Kaynak :
Hit : 638


Tianjin patlaması Asya nın en büyük hasarı
Google sigortadan çekiliyor
2009 dan beri en düşük katastrofik hasarlı yıl 2015
SİGORTA DA ondan sorulacak
OBAMACARE ile 16 milyon yeni sigortalı
Amerikan sigorta şirketi, Cignayı satın aldı
Orta Doğu daki fırsat kapısı: Suudi Arabistan
En büyük risk Çin
ABD li sigorta şirketini hackleyip milyonlarca kişinin bilgisini çaldılar
Adım atanın sigortası ucuzluyor!
Facebook gelirini yüzde 49 artırdı
Sigortacılıkta dijital kanalı iyi kullanan kritik süreci atlatacak
CEO maaşları dudak uçuklatıyor
Primi düşürmenin bin bir yolu var!
Sosyal yardım da zengine
Aviva ve Friends Life birleşiyor
Sigorta primleri düşürülmeli
Fifa´nın sigorta sevinci
Doğal afetlerden kaynaklanan sigortalı hasar yılın ilk yarısında 22 milyar dolar
Google´dan yeni satın alma
Axa, Facebook Ortaklığı
Michael Jackson hayranlarına tazminat
Münich Re: Dünya, 2013 ü daha az felaket ve hasarla atlattı
Real Madrid, Cristiano Ronaldo´yu sigortaladı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.saglik-sigortasi.com portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.saglik-sigortasi.com portal managers has no responsibility and bind.

Sigorta - Genel Sağlık Sigortası - Sosyal Sigorta Sorgulama - Sağlık Sigortası Sorgulama - Sağlık Sigortası Primleri
Medasist International © Copyright 2005