E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sizce sağlık sigortası en iyi nerede tanıtılabilir ?

Açık hava reklamları (29)
Gazeteler (8)
İnternet (60)
Televizyon (150)
Dergiler (18)


Sigorta almada en önemli etken marka güvenirliği
  11.11.2015


TSB adına gerçekleştirilen “Sigorta/BES Segmentasyon Araştırması”na göre, sigorta yaptırmayı reddetmeyenlerin yüzde 34’ü bugüne kadar en az bir poliçe satın almış kişiler. Satın alma sürecinde bireyleri motive eden ise, markaya olan güven ve BES’teki birikim. 


Türkiye Sigorta Birliği adına, IPSOS araştırma şirketince gerçekleştirilen “Sigorta/BES Segmentasyon Araştırması 2015” tamamlandı. Türkiye’de mevcut sigorta ve BES algısını daha olumluya çevirebilmek, uzun vadede sigorta ve BES sahipliğinin daha fazla benimsenmesine yönelik tüketici davranışlarını yönlendirebilecek iletişim içeriklerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen araştırmayla, sigorta ve BES ürünleri satın alırken hangi eğilimlerle hareket edildiği, satın alma sürecinde hangi motivasyonların etkili olduğunu belirlendi.

BES ve sigortanın iki proje olarak ele alındığı, kalitatif ve kantitatif iki aşamadan oluşan motivasyon bazlı segmentasyon çalışmaları 12 ilde ve 12 fokus grup çalışması ile BES için 917 ve sigorta için 844 ürün sahibi veya satın almayı reddetmeyen görüşmecilerle gerçekleştirildi. Censydiam segmentasyon modelinin uygulandığı araştırmada, tüketicilerin tüketim ve tercihlerini belirleyen 8 motivasyon tanımlandı. Sigortada ‘kendini ve sevdiklerini olası kayıplardan koruma’ ve BES’te de ‘geleceğini güvence altına alma’ ortak ve en güçlü motivasyonlar olarak ortaya çıktı. Sigorta ve BES’te ortaya çıkan 5’er segmentin tümünde ‘aile’ ilk sırada çıkmasa da aileye önemli bir konu olarak görülüyor. Aile dışında öne çıkan diğer motivasyonlar ve genel alışkanlıklar sigorta ve BES için şöyle sıralanıyor:

     Sigorta reddetmeyenlerin yüzde 34’ü bugüne kadar herhangi bir sigorta yaptırmış, yüzde 31’i ise şu an en az bir sigorta sahibi. “Güvende hissetmek ve mağdur olmamak” sigortalılar için en önemli sigorta yaptırma sebebi.

    Sigorta türleri özelinde yaptırmama nedenleri incelendiğinde ilk sırada “maddi durum yetersizliği”nin geldiği görülüyor. Ayrıca önlem almanın gerekli olmadığını düşünmek de diğer önemli bir sebep olarak görülüyor. Bununla birlikte, özellikle konut ve işyeri sigortası için bilgi eksikliği göze çarpıyor. Sigortanın getirileri hasarı yaşamadan tam olarak gözlerinde canlanmadığı için bir ihtiyacı tam olarak anlayamama sorunu yaşıyorlar.

    Bırakanların, bırakma nedeni en çok “maddi durumun elvermemesi” ve “prim ödemelerinin artması”. Bunları, “teminat kapsamının yetersiz gelmesi” ve “aracıdan memnuniyetsizlik” takip ediyor.

    Yüzde 68’i sigortayı aracıdan alıyor, yüzde 27 ise banka şubesinden alıyor. Genelde tüm sigortalar için sigorta yaptırma kararı kişinin kendisi tarafından veriliyor. Konut sigortasında eşle beraber karar verme diğerlerinden daha yüksek.

    Bugüne kadar sigorta sahibi olanların yüzde 11’i herhangi bir hasar/kayıp yaşamış. Bu oran sağlık ve kaskoda konut ve işyeri sigortasına göre daha yüksek.

DEVLET KATKISINA OLAN GÜVEN YÜKSEK

    BES’i reddetmeyenlerin yarıya yakını yeterince veya hiç birikim yapamıyor. Yatırım yapamayanların, yatırım yapamamasındaki temel sebep, kazançlarının tüketimlerine ancak yettiğini söylemeleri. Türkiye’de henüz gelişmekte olan ve duygusal tüketime odaklanmış orta sınıf için, bugünü yaşamak ve tüketimin tadını çıkarmak daha cazip.

    Yatırım yapanlar içinde ise, bankada para biriktirme en yaygın yatırım şekli, bunu altın/döviz alımı ve BES takip ediyor.

    BES ile ilgili sahip olunan bilgi düzeyi ise düşük. BES’in gerçekleşmesi ve birikimini kesintisiz almak için sistemde 10 yıl kalıp, 56 yaşını doldurması gerektiğini bilenlerin oranı yüzde 20, yarısı ise sistemde 10 yıl kalmanın yeterli olduğunu belirtiyor.

    Yarıya yakını devlet katkısı olduğunu biliyor ve devlet katkısına duyulan güven yüksek bir seviyede. BES sahibi olanların ise çoğunluğu devlet katkısını biliyor.

Görüşmecilerin yarısından fazlası devlet katkısının yüzde 25 olduğunu biliyor ancak katkıdan faydalanmak için ne yapılması gerektiğini bilenlerin oranı oldukça düşük. Bu oranlar BES sahiplerinde biraz artıyor.

    Şu an BES sahibi olanların yüzde 48’i emeklilik birikimini aylık maaş olarak almayı isterken, yüzde 52’si toplu olarak almayı planlıyor (yüzde 28’i 10 sene dolunca, yüzde 24’ü emekli olunca toplu alacağını belirtiyor).

HEM SİGORTA HEM DE BES İÇİN ORTAK MOTİVASYONLAR VE GENEL ALIŞKANLIKLAR

–           Bugüne kadar herhangi bir sigorta/BES sahibi olan kişiler için şirket tercihinde en önemli etkenler marka güvenilirliği (yüzde 65), uygun ödeme koşulları (yüzde 38) ve teminatın içeriği (yüzde 30).

–           BES/Sigorta hakkında bilgi almak için en çok tercih edilen kanallar TV reklamları (yüzde 50), aracılar (yüzde 45), yakın çevre/tanıdıklar (yüzde 40) ve çalışılan banka (yüzde 29).

–           İnternetten veya çağrı merkezinden
  
  

Kaynak :
Hit : 660


Rakamlarla HDI Sigorta
Europ Assistance daha iyi hizmet için bilgi şart diyor
Sigortacılar Azerbaycan da buluşuyor
Asistans Şirketleri Derneği nde görev dağılımı yapıldı
4 ayda trafik destekli önemli büyüme
UFO ların kaçırma riskine karşı sigorta yaptırdı
9 aylık üretim 22.1 milyar lira
Karlılığın önündeki engel: Sigorta suistimalleri
Sigorta almada en önemli etken marka güvenirliği
Türkiye sigortada 88 ülke arasında 63 üncü
Sektör ekonominin güvencesi
Dünyanın yatırım merkezi Türkiye de sigortacılığın da cazibesi artacak
Çalışan kalitesi yükseldikçe sigorta sektörü büyüyecek
Telefonla Sigorta Dolandarıcılığına dikkat edin
2015 Sigma Raporu: Sağlık üretiminde her yıl yüzde 10 artış bekleniyor
Politik riskler tüm dünyada artıyor
Sektöre taze kan: Yıllık Gelir Sigortası
Sigorta Şirketlerinin Ödemek Zorunda Kaldığı En Ağır Maliyetler
2015 sonunda insurance web uzantısı kullanıma açılacak
Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Teknik kar 1.6 milyar lira
Yılın son ayları sigortacıların hasat ayları mı, kahır ayları mı?
Sigorta şirketleri maliyet ve regülasyonlara öncelik veriyor
Türk toplumunun hayali bahçeli-havuzlu villa
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.saglik-sigortasi.com portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.saglik-sigortasi.com portal managers has no responsibility and bind.

Sigorta - Genel Sağlık Sigortası - Sosyal Sigorta Sorgulama - Sağlık Sigortası Sorgulama - Sağlık Sigortası Primleri
Medasist International © Copyright 2005